J陑yk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) J陑yki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF ie縦i edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wi阠ej
Start arrow Wprowadzenie
Mikroprocesor 8051 Drukuj Email
Wpisa艂: Robert Stasiak   
29.06.2007.

Mikroprocesor jednouk艂adowy 8051 jest przeznaczony do urz膮dze艅 pracuj膮cych w czasie rzeczywistym, takich jak: sterowniki przemys艂owe, inteligentne urz膮dzenia peryferyjne itp. Mo偶liwe jest wykorzystywanie przestrzeni adresowej do  64kB dla pami臋ci programu i pami臋ci danych. Wyprowadzenia zewn臋trzne uk艂adu oraz oznaczenia logiczne s膮 przedstawione na rysunku 3.1.
Uk艂ad 8032 jest mikrokomputerem jednouk艂adowym bez pami臋ci programu. Mo偶e on adresowa膰 64kB zewn臋trznej pami臋ci programu i 64kB zewn臋trznej pami臋ci danych. Mo偶na wykorzystywa膰 pami臋ci stosowane w popularnych niegdy艣 systemach MCS-80 i MCS-85. Uk艂ad 8051 jest odpowiednikiem uk艂adu 8032, przy czym zawiera 4kB pami臋ci programu (ROM) zapisywanej przez producenta. Architektura 8051. W strukturze mikrokomputera 8051 zawarto: CPU, pami臋膰 ROM 4kB, pami臋膰 RAM 128B, 32 linie we/wy, 2 szesnastobitowe uk艂ady czasowe/liczniki, uk艂ad przerwa艅 priorytetowych reaguj膮cy na 偶膮danie przerwania od pi臋ciu 藕róde艂, port szeregowy do komunikacji z innymi procesorami, oscylator i uk艂ady wytwarzaj膮ce odpowiednie sygna艂y do realizacji zada艅 czasowych.

Opis wyprowadze艅 uk艂adu 8051:
Vss - masa uk艂adu;
Vcc - napi臋cie zasilaj膮ce +5V podczas normalnej pracy, programowania i  weryfikacji.
Port 0 - o艣miobitowy dwukierunkowy port we/wy z wyj艣ciami typy " otwarty dren"; w wypadku wykorzystania pami臋ci zewn臋trznej pe艂ni funkcj臋 multipleksowania m艂odszej cz臋艣ci adresu i szyny danych; jest tak偶e wykorzystywany do wprowadzania i wyprowadzania danych podczas programowania i weryfikacji; port ten mo偶e by膰 obci膮偶ony dwoma wej艣ciami TTL;
Port 1 - o艣miobitowy, pseudo-dwukierunkowy port we/wy; jest wykorzystywany do wyprowadzania m艂odszej cz臋艣ci adresu podczas operacji programowania i weryfikacji; mo偶e by膰 obci膮偶ony jednym wej艣ciem TTL;
Port 2 - o艣miobitowy, pseudo-dwukierunkowy port we/wy; je艣li jest wykorzystywana pami臋膰 zewn臋trzna, pe艂ni funkcj臋 wyprowadzania starszej cz臋艣ci adresu; jest równie偶 wykorzystywany do wyprowadzania starszej cz臋艣ci adresu i sygna艂ów steruj膮cych podczas programowania i weryfikacji; mo偶e by膰 obci膮偶ony jednym wej艣ciem TTL;
Port 3 - o艣miobitowy, pseudo-dwukierunkowy port we/wy; podczas wykorzystywania dodatkowych bloków funkcjonalnych uk艂adu 8051 pe艂ni rol臋 we/wy dla przerwa艅, uk艂adu czasowego, portu szeregowego oraz wyj艣膰 steruj膮cych RD i WR; tak wykorzystywane wyprowadzenia tego portu musz膮 mie膰 wpisany stan " 1 " podczas inicjowania pracy mikroprocesora; port mo偶e by膰 obci膮偶ony jednym wej艣ciem TTL;
Specjalne znaczenie poszczególnych wyprowadze艅 Portu 3.
 RxD/dane (P3.0) - wej艣cie danych odbiornika portu szeregowego pracuj膮cego w trybie asynchronicznym lub we/wy danych przy pracy w trybie synchronicznym;
 TxD/zegar (P3.1) - wej艣cie danych nadajnika portu szeregowego pracuj膮cego w trybie asynchronicznym lub wej艣cie zegarowe przy pracy synchronicznej;
 INT0 (P3.2) - wej艣cie przerwania 0 lub wej艣cie bramkuj膮ce dla licznika 0;
 INT1 (P3.3) - wej艣cie przerwania 1 lub wej艣cie bramkuj膮ce dla licznika 1;
 T0 (P3.4) - wej艣cie licznika 0;
 T1 (P3.5) - wej艣cie licznika 1;
 WR (P3.6) - sygna艂 zapisu do zewn臋trznej pami臋ci RAM danych wysy艂anych przez Port 0; 
RD (P3.7) - sygna艂 odczytu danych z zewn臋trznej pami臋ci RAM, dostarczanych przez  Port 0;
RST/VPD - zmiana napi臋cia z niskiego na wysoki ok. 3.5 V na tym wej艣ciu powoduje wyzerowanie 8051; je艣li VPD jest utrzymywane na poziomie ok. 5 V podczas zaniku napi臋cia Vcc, wej艣cie to pe艂ni rol臋 zasilania wewn臋trznej pami臋ci RAM w stanie oczekiwania; je艣li VPD osi膮gnie stan niski, wewn臋trzny RAM b臋dzie zasilany z Vcc; wewn膮trz uk艂adu wyprowadzenie to jest pod艂膮czone rezystorem do masy, dzi臋ki czemu przy zastosowaniu zewn臋trznego kondensatora do艂膮czonego do Vcc mo偶na realizowa膰 w prosty sposób zerowanie mikroprocesora po w艂膮czeniu zasilania;
ALE/PROG - jest to sygna艂 zatrza艣ni臋cia adresu w rejestrze typu " latch ", je艣li jest wykorzystywana pami臋膰 zewn臋trzna;
PSEN - jest to sygna艂 steruj膮cy wykorzystywany podczas czytania rozkazu z zewn臋trznej pami臋ci programu;
EA/Vdd - je艣li jest utrzymywane w stanie wysokim, mikroprocesor wykonuje rozkazy z zewn臋trznej pami臋ci ROM/EPROM; zawarto艣膰 PC musi by膰 mniejsza w tym przypadku od 4096; je艣li wej艣cie EA/Vdd b臋dzie w stanie niskim, rozkazy b臋d膮 pobierane z pami臋ci zewn臋trznej;
XTAL1 - wej艣cie wzmacniacza o du偶ym wzmocnieniu; wzmacniacz ten wykorzystywany jest przez wewn臋trzny oscylator; mo偶e by膰 do niego do艂膮czony  zewn臋trzny rezonator kwarcowy lub ceramiczny, a tak偶e zewn臋trzny generator przebiegu zegarowego;
XTAL2 - wyj艣cie wzmacniacza stosowanego w oscylatorze; do艂膮cza si臋 do niego rezonator kwarcowy lub ceramiczny.

 

 

 

Zmieniony ( 25.09.2007. )
 
« poprzedni artyku艂   nast臋pny artyku艂 »