J陑yk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) J陑yki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF ie縦i edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wi阠ej
Start arrow Liczniki
Liczniki Drukuj Email
Wpisa艂: Robert Stasiak   
29.06.2007.

Liczniki 

Mikrokomputer 8051 zawiera w sobie 2 szesnastobitowe liczniki do pomiaru interwa艂ów czasowych, szeroko艣ci impulsu, zliczania zdarze艅, generowania cyklicznych przerwa艅 itp. Ka偶dy z nich mo偶e by膰 programowany niezale偶nie  i pracowa膰 w kilku tubach. W trybie 0 wykorzystuje si臋 trzynastobitowy licznik. Trzy najbardziej znacz膮ce bity TL0 lub TL1 s膮 ignorowane, TH0 i TH1 tworz膮 liczniki o艣miobitowe. Tak wi臋c w trybie 0 uk艂ad pracuje z preskalerem dziel膮cym zliczane impulsy przez 32. Tryb 1 to szesnastobitowy uk艂ad odmierzania czasu lub licznik impulsów, natomiast w trybie 2 uk艂ad zachowuje si臋 jak o艣miobitowy timer/licznik z automatycznym prze艂adowaniem po wyst膮pieniu przepe艂nienia.
 Dodatkowo licznik 0 mo偶e (w trybie 3) pe艂ni膰 funkcj臋 o艣miobitowego timera/licznika i o艣miobitowego timera zliczaj膮cego interwa艂y czasu. Je艣li licznik 0 pracuje w trybie 3, licznik 1 mo偶e by膰 zaprogramowany w jeden z trzech wymienionych wy偶ej trybów, chocia偶 nie mo偶e wtedy ustawia膰 flagi 偶膮dania przerwania lub generowa膰 przerwa艅. Tryb ten mo偶e by膰 jednak u偶yteczny poniewa偶 przepe艂nienie licznika 1 mo偶e by膰 wykorzystane do generowania impulsu zegarowego dla portu szeregowego.
Taka liczba trybów pracy i szesnastobitowa precyzja czyni uk艂ad timerów/liczników wbudowanych w 8051 bardzo przydatnymi. Mog膮 by膰 wykorzystywane do pracy z wysokimi cz臋stotliwo艣ciami. Zakres pracy mo偶e zawiera膰 si臋 od 0.1 do 1MHz (dla kwarcu 1.2:12MHz), kiedy zlicza si臋 impulsy wewn臋trznego oscylatora, które s膮 dzielone przez 12, i od 0 do 500kHz dla tego samego kwarcu, kiedy zliczane s膮 impulsy zewn臋trzne. Obydwa zewn臋trzne i wewn臋trzne wej艣cia mog膮 by膰 bramkowane przez inne zewn臋trzne 藕ród艂o dla pomiaru szeroko艣ci impulsu.
 Liczniki s膮 startowane i stopowane przez program. Ka偶dy licznik ustawia flag臋 偶膮dania przerwania w momencie wyst膮pienia przepe艂nienia tzn. w chwili przej艣cia ze stanu 11...11 do stanu 00...00. 

Zmieniony ( 25.09.2007. )
 
« poprzedni artyku艂   nast臋pny artyku艂 »