J陑yk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) J陑yki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF ie縦i edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wi阠ej
Start arrow Rejestry - banki
Rejestry - banki Drukuj Email
Wpisa艂: Robert Stasiak   
22.09.2007.

System M535 zaopatrzony jest w rejestry uniwersalne i rejestry specjalne. Rejestry  uniwersalne Rn (n = 0..7) s膮 to 8 - bitowe rejestry ogólnego zastosowania. Rejestry te znajduj膮 si臋 w wewn臋trznej pami臋ci RAM i zajmuj膮 odpowiednio adresy 0..1Fh. S膮 one podzielone na cztery banki rejestrów po osiem rejestrów w ka偶dym banku. W danym momencie mo偶liwy jest dost臋p tylko do jednego z wybranych banków. Numer aktualnie aktywnego banku rejestrów zapisany jest w rejestrze s艂owa statusowego PSW w bitach RS1 i RS0. Wszystkie banki rejestrów rozmieszczone s膮 w pocz膮tkowym obszarze wewn臋trznej pami臋ci RAM mikrokontrolera. Oznacza to 偶e do ka偶dego z rejestrów mo偶na odwo艂a膰 si臋 przez podanie jednego symbolu i numeru banku rejestru, np. rejestr R7 w banku BR1 lubprzez oodanie adresu komórki wewn臋trznej pami臋ci RAM, np. adres 0Fh dla tego samego rejestru.
Pomimo, 偶e mamy do dyspozycji 4 banki rejestrów, ka偶dy po 8 rejestrów (艂膮cznie 32 rejestry), to programowy dost臋p przez podanie symbolu  rejestru mo偶liwy jest tylko do jednego, wybranego banku. Po sprz臋towym zerowaniu procesora (lini膮 RST) wybrany jest jako domy艣lny bank RB0, tzn. rejestry R0…R7 o adresach od 0 do 7. adresuj膮c bezpo艣rednio wewn臋trzn膮 pami臋膰 RAM w zakresie 0…1Fh dost臋pne s膮 wszystkie 32 rejestry (taktowane jako komórki pami臋ci).  

 

 

 Adresy rejestrów w poszczególnych bankach s膮 nast臋puj膮ce:
 
                 0   0      0          00h..07h
 
                 0   1      1          08h..0Fh
 
                 1   0      2          10h..17h
 
                 1   1      3          18h..1Fh


Rejestry R0 i R1 stosujemy przy adresowaniu po艣rednim. 

Zmieniony ( 06.12.2007. )
 
« poprzedni artyku艂   nast臋pny artyku艂 »