Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Przykładowy program - mnożenie liczb
Mnożenie liczb Drukuj Email
Wpisał: Robert Stasiak   
20.10.2007.

Program mnożący liczbę 2-bajtową przez 1-bajtową:
Młodszy bajt liczby mnożonej oraz mnożnik pobieramy prosto np. z pamięci do A i B, wykonujemy polecenie MUL  i część zawartą w A zapisujemy jako pierwszą część wyniku, część z B zapisujemy w dodatkowym rejestrze uniwersalnym (np.: R7). Potem do A i B pobieramy starszy bajt liczby mnożonej oraz mnożnik, ponownie wykonujemy mnożenie, zawartość B zapisujemy w kolejnym wolnym rejestrze uniwersalnym (np.: R6). Nastęnie dodajemy do siebie zawartości A i rejestru R7, zapisujemy jako drugą część wyniku. Do A pobieramy zawartość rejestru R6 i wykonujemy dodawanie z uwzgldnieniem przeniesienia C,  za pomocą polecenia ADDC. Wynik  zapisujemy jako ostatnią część wyniku.

 

Przykład:

 

           ORG 0000H
           MOV A,11H
           MOV B,15H
           MUL AB
           MOV R7,B
           MOV 22H,A
           MOV A,10H
           MOV B,15H
           MUL AB
           MOV R6,B
           ADD A,R7
           MOV 21H,A
           MOV A,R6
           ADDC A,0H
           MOV 20H,B
koniec:SJMP koniec
           END

Zmieniony ( 20.10.2007. )
 
następny artykuł »